Hastaneler
H
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına 2005 yılı Ağustos ayında başlanan ve 128 bin 802 metre karesi kapalı alan olmak üzere toplam 149 bin 986 metrekare alan üzerine kurulan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğu’nun en büyük sağlık merkezi ünvanına sahip olup, yapım aşamasında bin 300′ü kalıcı toplam dört bin işçinin görev aldığı bina 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Bina kolonlarına yerleştirilmiş 386 deprem izolatörü vasıtasıyla deprem bölgesi konumundaki Erzurum’da, olası bir depremde, depremin yıkıcı etkisinin minimum seviyeye indirilmesi planlanmıştır. Bu bakımdan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye’de yapım sırasında kolon temeline izolatör konulan ilk hastane binası olmasının yanında, dünyada da deprem izolatörü büyüklüğü bakımından en büyük 3. hastane binası olma özelliğini taşımaktadır. Bu izolatörler sayesinde olası bir deprem anında sürdürülen cerrahi müdahalelerin kesintiye uğraması engellenmektedir.

167 metre boyunda ve 134 metre eninde tek parça bina olmasıyla da Türkiye’de, tek parça olarak yapılan en büyük bina özelliğini taşıyan hastanenin göze çarpan bir başka özelliği ise; bu büyük inşaatın herhangi bir can kaybı yaşanmadan bitirilmiş olmasıdır.

Hasta ve hasta yakınlarının her türlü konfor ve güvenini ön planda tutan hastanede; pastane, kafeterya, kantin, market, kuaför, banka şubeleri, ATM’ler, gibi yine hasta ve hasta yakınlarına hizmet sunacak olan sosyal tesislerde bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının müşterek çalışmaları sonucu oluşturulan “Hastane Okulu Projesi” kapsamında, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmekte olan çocuk hastalar için de yataklı çocuk servisinde hastane okulu hizmet vermektedir. 2 öğretmen tarafından yürütülen uygulama sayesinde hastalıkları nedeniyle eğitim ve öğretimlerine ara vermek zorunda kalan çocukların, derslerinden geri kalmamaları sağlanmaktadır.

Bu bakımdan, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye’de yapım sırasında kolon temeline izolatör konulan ilk hastane binası olmasının yanında, dünyada da deprem izolatörü büyüklüğü bakımından en büyük 3. hastane binası olma özelliğini taşımaktadır. Bu izolatörler sayesinde olası bir deprem anında sürdürülen cerrahi müdahalelerin kesintiye uğraması engellenmektedir.

167 metre boyunda ve 134 metre eninde tek parça bina olmasıyla da Türkiye’de, tek parça olarak yapılan en büyük bina özelliğini taşıyan hastanenin göze çarpan bir başka özelliği ise; bu büyük inşaatın herhangi bir can kaybı yaşanmadan bitirilmiş olmasıdır.

Atatürk Mahallesi Çat Yolu Caddesi 25040 Yakutiye / ErzurumTel: +90 ( 442 ) 232 55 55 Fax: +90 ( 442 ) 232 50 25 / 90erzurumeah1@saglik.gov.tr erzurumbeahmedya@hotmail.comwww.erzurumbeah.gov.tr

Atatürk Mahallesi Çat Yolu Caddesi 25040 Yakutiye / Erzurum
Tel: +90 ( 442 ) 232 55 55 Fax: +90 ( 442 ) 232 50 25 / 90
erzurumeah1@saglik.gov.tr
erzurumbeahmedya@hotmail.com
www.erzurumbeah.gov.tr
H
Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, 13 Şubat 1966 tarihinde şu anda Devlet Hastanesi olarak hizmet vermekte olan Sağlık Bakanlığı Numune Hastanesi`nde eğitim, muayene ve tedavi hizmetleri vermeye başlamıştır. Yapımı tamamlanarak hizmete giren üniversite kampusu içindeki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Araştırma Hastanesi adıyla 01 Ocak 1978 tarihinden itibaren hizmetleri devralmıştır. Uzun yıllar Erzurum ve çevredeki yaklaşık 11 ilin sağlık hizmetleri ile birlikte tıp öğrencisi ve uzmanlık eğitimleri bu hastanemizde yürütülmüştür. Bölgedeki diğer hastanelerden gelen ya da doğrudan başvuran hastalar için bir referans kurum veya son başvuru merkezi olma zorunluluğu yıllar içinde hastanemizin yükünün aşırı derecede artmasına neden olmuş ve bu durum kurum yöneticilerini yeni arayışlara itmiştir. Yenişehir semti girişinde Milli Savunma Bakanlığı`na bağlı bir eğitim hastanesi olarak yapımına başlanan ve inşaatının bitmesine rağmen faaliyete geçmeyen Mareşal Çakmak Hastanesi Milli Savunma Bakanlığı Üniversite yönetiminin görüşmeleri sonucu 20 Ağustos 1994 tarihinde yapılan bir protokolle Atatürk Üniversitesi`ne devredilmiştir. 9 Ocak 1997 tarihinde hasta tedavi hizmetine başlamıştır. 2001 yılında Yakutiye Araştırma Hastanesi`nin yanında yapılan yeni hizmet binamız 2009 yılının Ekim ayında tamamlanmış olup Yakutiye Araştırma Hastanesi yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

 

Ataturk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü Üniversite Kampüsü Yakutiye ERZURUM 25040 +90 442 3446666
H
Palandöken Devlet Hastanesi

Tarihçe: T.C Sağlık Bakanlığı Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi 1959 yılında 35 yataklı olarak kiralık bir binada o zaman ki adıyla ”Erzurum SSK. Hastanesi” olarak hizmete açılmış; 1969 yılında da halihazırda kullanılmakta olan şimdiki binaya taşınmıştır. Uzun yıllar tamir ve tadilat görmeyen bu binada yıpranma ve eskimeler olduğundan 1999 yılı Aralık ayında genel onarıma başlanılmış,2005 yılı Haziran ayında da onarım tamamlanmıştır.

Hastanemiz 2005 yılı Şubat ayına kadar SSK.Erzurum Bölge Hastanesi olarak hizmet sunmuş; 19/01/2005 tarih, 25705 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 06/01/2005 tarih ve 5283 sayılı” Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait Sağlık Birimlerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesine dair kanunun gereği olarak 20/02/2005 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı’na devredilmiş ve Bakanlığımızda hastanenin adını “T.C. Sağlık Bakanlığı Erzurum Palandöken Devlet Hastanesi” olarak belirlemiştir.

Hastanemizde 2005 yılında alımı yapılan tıbbi cihaz,araç ve gereçlerle, modern tıbbın gerektirdiği en son yeniliklerle yöre halkına en iyi hizmeti sunmayı ilke edinmiştir.

Muratpaşa Mahallesi. Yenişehir Caddesi No:35 Yakutiye/ERZURUM
H
Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi

Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi 06.05.2002 tarihinde Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları hastanesinin B Bloğunda faaliyetine başlamıştır.
          2002 yılında 75 yatakla faaliyete başlayan  hastanemize 2006 yılında ek bina yapılmıştır.  2006 yılının sonunda yeni bir servis olan YENİ DOĞAN SERVİSİ açılmıştır. Bu  servis 35 kuvöz yatak kapasitelidir. Ayrıca kadın hastalıkları ve doğum servisimizin yatak kapasitesi 75 den 115 e çıkarılmıştır. 2007 yılının başında toplam olarak hastane yatak kapasitemiz 150 ye ulaşmıştır. Bu 150 yatağın 115'i Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisine 35'i ise Yeni Doğan Servisine aittir 

Aşağıdaki branşlarda hastanemizde hizmet verilmektedir.

- Kadın Hastalıları ve Doğum Polikliniği
- Kadın Hastalıkları ve Doğum Acil Bölümü
- Aile Planlaması Polikliniği
- Kadın Hastalıkları ve Doğum Servis Hizmetleri (Obstetrik, Jinekoloji, Postpartum)
- Doğum
- Ameliyathane (Laparaskopik Cerrahi Dahil)
- Laboratuar (Biyokimya, Mikrobiyoloji)
- Ultrason Röntgen, Kemik Dansitometrisi, Momografi
- Yenidoğan Servisi (Yoğun Bakım ve TPN Dahil)
- Odyometri (İşitme Tarama Ünitesi)
- Üreme Sağlığı Danışmanlık
- Kan İstasyonu
- Eczane

Adnan Menderes Mahallesi

Doktor Refik Saydam Caddesi No:9

Palandöken/Erzurum


Telefon : (0442) 317 22 95

Faks: (0442) 317 22 94