Mustafa KÖROĞLU

Temizlik İşleri Müdürlüğü

Telefon: 4423422188

E-Posta: temizlikisleri@palandoken.bel.tr

Müdürlük Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik

Görev Tanımı ve Faaliyet Alanı

İlçemizin temizliği, çöp konteynır dağıtımı, tamiri ve bakımı, geri kazanılabilir atıklar ile ilgili çalışmalar.

“Uygarlık Temizlikle Başlar" ilkesi ile yola çıkan Palandöken Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, İlçemizin çevre temizliği konusunda etkin, hızlı ve Palandöken halkına yaraşır hizmetler üretmeyi amaçlamaktadır. İlçemizin gerek nüfus yoğunluğu ve yerleşim alanın büyüklüğü çevreye olan etkilerinin belirleyiciliği; temizlik ve çevre çalışmalarını daha etkin ve kapsamlı hale getirmeyi ve uygulamayı gerekli kılmaktadır.

Çevre temizliği ve bakımında, modern sistemler ve son teknoloji ürünü araç ve gereçleri kullanarak, halkımızın memnuniyetini en üst düzeye çıkartılması hedeflenmektedir. Bu nedenle değişen ve gelişen şartlar dikkate alınarak gerekli takviyeler yapılmakta; etkin, kalıcı ve yaşanılabilir bir ortam oluşturulmaya gayret edilmektedir.

Yetki ve Sorumluluklar

Günlük yaşamımızda kentsel atıklarımızın, çöplerimizin düzenli olarak toplanması gerek çevre sağlığı gerekse kentsel yaşam kalitesi bakımından önem arz etmektedir. Çöp toplama hizmetinde etkinlik ve verimlilik vatandaşlarımızın, günlük yaşamları içerisinde, hoş olmayan koku, görüntü ve kirlilikten kurtulmalarını sağlamaktadır.

Belediyemizde çöp toplama hizmetinin etkin ve kaliteli bir şekilde yürütülmesi için modern sistemler ve araçlar kullanılmaktadır.

Kentimizde çöp toplama hizmeti şu şekilde gerçekleştirilmektedir.

İlçemizde yer alan her bina ve yapı grubunun çöp kapasitesi belirlenmiş, kapasiteye göre 2 farklı 800 lt ve 1000 lt çöp konteynırları, binaların önüne konulmuştur.

Çöp toplama araçları, çöp konteynırları otomatik olarak alıp çöp haznesine boşaltılmasını ve araç kasasına boşaltılan çöplerin preslenmesini sağlayan sistemle donatılmıştır. Böylelikle, çöp toplama işleminin hızlıca yapılabilmesi, araçların bir seferde daha fazla çöp taşıyabilme kapasitesinin arttırılması ayrıca işgücünün etkin kullanılabilmesi sağlanmaktadır.

İlçemizin özellikle ana caddelerinin, yollarının ve sokaklarının vakumlu yol süpürme ve sulama arasöz araçları ile günlük temizliği yapılmaktadır. vakumlu yol süpürme ve sulama arasöz aracı ile İlçemizin merkezi yollarında, caddelerinde ve tüm sokaklarında düzenli olarak temizlik çalışmaları sürdürülmektedir.

İlçemizde haftada 4 ayrı yerde halk pazarı kurulmaktadır. Gün sonunda pazarın bitmesiyle birlikte çevre bakım ve temizlik işçileri tarafından, biriken çöpler toplanarak çöp toplama kamyonuna aktarılmaktadır. Çöpler toplandıktan sonra vakumlu yol süpürme aracılığı ile pazar yerinin detaylı temizliği yapılmaktadır.

İlçemizde en çok görüntü kirliliği yaratan unsurların başında, boş parsellerin ve alanların kirletilmesi ve bu alanlarda biriken çöpler, atıklar ve yabani otlar gelmektedir. Bu alanlar çevrenin görüntü kalitesinin düşmesine ve kirliliğin oluşmasına ve de özellikle yaz aylarında sinek ve sivrisineklerin çoğalmasına neden olarak, halkımızın yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle belediyemiz bünyesinde oluşturulan çevre temizlik ve bakım ekipleri, tespiti yapılan boş parsel ve alanlarda; çöplerin toplanması temizlenmesi ve alanın bakımı işlemlerini yaparak kentimiz temizliğine önemli katkı sağlamaktadır.

Okullarda ve Kamu Kuruluşlarında Temizlik Hizmetleri

Okullar, camiler, hastane ve sağlık ocakları gibi kamu kurum ve kuruluşlarının çevresinin temizliği ve bakımı konusunda, Temizlik İşleri düzenli olarak hizmetlerini sürdürmektedir. “Çağdaş bir kent yaşamı temiz bir çevre ile mümkün olur” ilkesi çerçevesinde belediyemiz, çeşitli kamu kuruluşlarının özellikle okullarımızın çevresinin temizliğine ve bakımına hassasiyetle eğilerek, vatandaş memnuniyetini en üst seviye çıkarma gayreti içindedir.

Çevre bakım ve temizlik ekipleri, periyodik olarak kamu alanlarının temizliği konusunda etkin hizmet vermektedir.

,

Palandöken Her Yerde

İlçemizdeki etkinlik ve haberlerden öncelikli haberdar olmak için kaydolabilirsiniz.

PALANDÖKEN BELEDİYESİ

Adnan Menderes Mh. Yavuz Sultan Selim Blv.
No:4 25070 Palandöken / ERZURUM

(0442) 317 05 94

palandoken@palandoken.bel.tr